Drodzy Czytelnicy
Witam w wiosennej odsłonie „Asysty Dentystycznej”. W bieżącym roku miało miejsce wiele wydarzeń branżowych. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili stoisko naszej redakcji podczas targów Krakdent oraz na licznych konferencjach. Zachęcam do zapoznania się z relacją z tych wydarzeń
w dziale „Z kraju i ze świata”.
Na okładce bieżącego wydania goszczą dypl. hig. Katarzyna Sikora, dypl. hig. Karolina Wójciak oraz dypl. hig. Katarzyna Gądek z kliniki Dental4You® z Krakowa. Panie na co dzień pracują w gabinecie, gdzie oprócz standardowej oferty pacjenci mogą korzystać także z zabiegów medycyny estetycznej – zachęcam do lektury wywiadu.
Temat numeru poświęcony jest przygotowaniu do asysty przy zabiegach chirurgicznych. Artykuł wzbogacony jest o obszerną fotorelację. W dziale „Gdy pacjent zapyta” odnajdą Państwo artykuł autorstwa hig. Doroty Grzyśki na temat zapobiegania wadom zgryzu, jest to pierwsza część cyklu –
zachęcam do jego śledzenia w kolejnych wydaniach.
W dziale „Sprzęt i materiały” kontynuowany jest temat szczoteczek do zębów, dodatkowo można także zgłębić wiedzę na temat ścieralności past do zębów. Z kolei z zakresu komunikacji tym razem poruszony został temat dziecka w gabinecie. Dr Małgorzata Paszkowska przedstawia tę kwestię od strony prawnej.
Zachęcam Państwa do zapoznania się ze szczegółami III edycji Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 8-9 października w Katowicach. W bieżącym wydaniu znajduje się program wydarzenia, szczegóły na stronie kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury
Ewelina Ładziak
redaktor zarządzająca
Współcześnie stomatologia jest nastawiona na indywidualne potrzeby pacjenta. O dostosowaniu się do oczekiwań pacjentów w zakresie stomatologii i medycyny estetycznej oraz satysfakcji z pracy z dypl. hig. Katarzyną Sikorą, dypl. hig. Karoliną Wójciak oraz dypl. hig. Katarzyną Gądek z Kliniki Dental4You® rozmawiała Urszula Rudner.
Chirurgia stomatologiczna należy do działu medycyny zajmującego się leczeniem operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Narzędzia używane podczas zabiegów należą do kategorii wysokiego ryzyka (critical) według klasyfikacji Spauldinga.
Grzybica jamy ustnej należy do najczęściej występujących schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Drożdżaki z rodzaju Candida u wielu osób występują jako fizjologiczna flora jamy ustnej. Są one jednak mikroorganizmami oportunistycznymi, które w przypadku zachwiania równowagi miejscowej lub ogólnoustrojowej organizmu mogą spowodować infekcję.
Artykuł omawia najważniejsze zadania stawiane higienistkom w procedurze okołoimplantacyjnej, jak również zwraca uwagę na jej rolę w okresie pozabiegowym oraz w przypadku użytkowania uzupełnień opartych na wszczepach zębowych.
Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Jej istotą jest występowanie nieprawidłowych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych, które klinicznie manifestują się jako napad padaczkowy.
Ciąża jest dla każdej kobiety szczególnym okresem, wiążącym się z wielkimi zmianami. Już na początku zeszłego wieku opisane zostały charakterystyczne zmiany w obrębie tkanek dziąsła u kobiet ciężarnych. W tym czasie wzrasta podatność na działanie wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników.
Profilaktyka chorób jest jednym z najważniejszych elementów utrzymania zdrowia zarówno pojedynczych jednostek, jak i całego społeczeństwa.
Głównym zadaniem szczoteczki do zębów jest usuwanie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów i dziąseł. Bywają sytuacje, gdy tradycyjne szczotkowanie nie wystarczy.
Zasadniczą funkcją wszystkich past do zębów jest wspomaganie szczotkowania zębów przez ich właściwości czyszczące. Funkcję tę spełniają zawarte w nich środki ścierne, polerujące i pieniące.
Pacjentami dentystów bywają nie tylko dorośli, ale również dzieci. One też mają swoje prawa jako pacjenci, a każdy dentysta ma prawny i etyczny obowiązek ich przestrzegania. Generalnie prawa pacjentów dzieci są takie same jak i dorosłych pacjentów, jednakże inny bywa tryb ich realizacji.
Zębiaki w materiale historycznym należą do rzadkości. W piśmiennictwie opisano jedynie 6 takich przypadków, z czego prawidłowa diagnoza jednego z nich jest niepewna.
Zweryfikuj swoją wiedzę! Drodzy Czytelnicy, teraz możecie sprawdzać swoją wiedzę na bieżąco. W tym numerze „Asysty Dentystycznej” publikujemy prawidłowe odpowiedzi na pytania z quizu nr 22 („Asysta Dentystyczna”, 4/2015).
Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w 2016 r.